VIROLAISET LYHYTELOKUVAT 1
Tulossa
Yhteiskesto: 41 min
Viro 1991 | 11 min | ei dialogia
Alkuperäinen nimi: Päkapikupuu
Ohjaus, käsikirjoitus: Rao Heidmets
Animointi: Olav Villmann, Argo Kuslap, Andres Mänd
Kuvaus: Urmas Jõemees
Leikkaus: Irja Müür
Musiikki: Olav Ehala
Tuotanto: Kalev Tamm | Tallinnfilm
Levitys: Tallinnfilm
Kun armoton lumimyrsky on vihdoin ohi, kirkas aurinko lämmittää pieniä koteloita suuren puun oksilla. Kaksi nälkäistä mammuttia, nuorempi ja vanhempi, katselevat uteliaina, kun tontut putoavat puusta ja alkavat työstää ympärillään olevasta lumesta kaikenlaista, kuten piparkakkuja. Voisivatko mammutit ehkä saada osan herkuista?
Viro 1991 | 10 min | ei dialogia
Alkuperäinen nimi: Kingikratt
Ohjaus: Aarne Ahi
Käsikirjoitus: Rao Heidmets
Animointi: Andres Mänd, Argo Kuslap
Kuvaus: Tõnu Talivee
Leikkaus: Irja Müür
Musiikki: Olav Ehala
Tuotanto, levitys: Tallinnfilm
On jouluaatto, ja joulupukki valmistautuu lähtemään lahjojen jakoon. Metsän eläimet saavat kukin pakettinsa, mutta ahne kettu ei tyydy omaansa.
Viro 1981 | 10 min | ei dialogia
Alkuperäinen nimi: Õunkimmel
Ohjaus: Elbert Tuganov
Käsikirjoitus: Aimée Beekman – lastenkirjastaan Kurb hobune
Animointi: Külli Jaama, Aarne Ahi, Margus Bamberg
Kuvaus: Arvo Nuut
Leikkaus: Merike Ratas
Musiikki: Erkki-Sven Tüür
Tuotanto: Gunnar Vilms | Tallinnfilm
Levitys: Tallinnfilm
Nuori varsa on täynnä energiaa. Joka päivä se auttaa maatilan omistajaa vetäessään maito- ja heinäkärryjä. Eräänä päivänä auto on korvannut kärryt, eikä aikuiseksi kasvanutta hevosta tarvita. Hevonen karkaa maantielle ja päätyy vilkkaaseen kaupunkiin.
Viro 1973 | 10 min | ei dialogia
Alkuperäinen nimi: Värvipliiatsid
Ohjaus: Avo Paistik
Käsikirjoitus: Toomas Kall
Kuvaus: Arvi Ilves
Musiikki: Arvo Pärt
Tuotanto: Naftali Itkin | Tallinnfilm
Levitys: Tallinnfilm
Keltainen värikynä piirtää hehkuvan auringon, sininen värikynä kauniisti aaltoilevan meren ja punainen värikynä rantaan raidallisen pyyhkeen, jolla värikkäät ystävykset käyvät nauttimaan kauniista päivästä. Yhtäkkiä sää synkkenee, kun musta värikynä on piirtänyt myrskypilven aurinkoa peittämään. Miten saada riitapukarin mieli lauhtumaan?




