Massivedynamic.co

OSKARI-KILPAILU

20. kerran järjestettävässä Oskari-gaalassa palkitaan lasten ja nuorten tekemiä elokuvia. Gaalassa esitetään tuomariston palkitsemat elokuvat sekä yleisön suosikkielokuva. Ohjelmassa myös nuorten suunnittelemaa ohjelmaa juhlavuoden kunniaksi!

KATSO & ÄÄNESTÄ NETISSÄ!
Näytökset

Studio su 12.11. klo 12.00 OSKARI-KILPAILU 20 V. - JUHLANÄYTÖS 1 | VAPAA PÄÄSY
Studio su 12.11. klo 13.00 OSKARI-KILPAILU 20 V. - JUHLANÄYTÖS 2 | VAPAA PÄÄSY
Valvesali pe 17.11. klo 18.00 OSKARI-GAALA | Liput 3 €
Studio la 18.11. klo 13.30 PALKITUT 1 | VAPAA PÄÄSY
Studio la 18.11. klo 14.00 PALKITUT 2 | VAPAA PÄÄSY

OSKARI-KILPAILU 20 V. - JUHLANÄYTÖS 1

SUOSITUS: YLI 7-VUOTIAILLE
Kesto: 49 min

RAKKAUTTA HAMMASLÄÄKÄRISSÄ (2009)
MAX THE WAXIN AVARUUSSEIKKAILU (2010)
MÖRKÖ HYÖKKÄÄ (2013)
SUPERLAPSET (2014)
THE SINITARRA (2015)
NÖRTIT (2016)
HISSI (2017)
PELIN SISÄLLÄ (2019)
CAVIA PORCELLUS (2019)
TUHOAVA SIIRTO (2019)
KOKISTULVA KARKKIMAASSA (2020)
VANGINVAIHTO (2021)
NELJÄ IDIOOTTIA JA TAIKAMIEKKA (2021)
SEIKKAILUJEN SAARI (2022)

OSKARI-KILPAILU 20 V. - JUHLANÄYTÖS 2

SUOSITUS: YLI 12-VUOTIAILLE
Kesto: 76 min

KULTTUURITALON KUMMITUS (2009)
MYRKKYÄ ETSIVÄ SAURIO (2011)
SOKEA RAKKAUS (2012)
MIES VAILLA KAPITALISMIA (2013)
INSPIRAATIO HUKASSA (2014)
TUNTEMATON VAARA (2017)
DISCONNECTED (2017)
BANAANIEN VALLANKUMOUS (2019)
RONKAISEN VIIMEINEN TAPAUS (2019)
NELJÄ SEINÄÄ (2022)

OSKARI-KILPAILU 2023 - SARJA 1: TÄHTIÄ TÄYNNÄ

SUOSITUS: YLI 7-VUOTIAILLE
Kesto: 35 min

SIRKUS PIRKUS | Animaatioseikkailu Animoi!, Oulu
MYSTERY NIGHTMARE | Kaakkurin koulu, Oulu
JUHLAPÄIVÄN VALMISTELU | Tuhatta ja sataa -elokuvakerho, Oulu
NALLET SODASSA | Elokuvan Mestarikurssi, Oulu
AVARUUSSEIKKAILU | Animaatioklubi Vilinä, Oulu
NASSU-NALLE HUNAJAN JÄLJILLÄ | Animaatioseikkailu Animoi!, Oulu
VIRUS | Elokuvaklubi Pikseli, Oulu
JÄTSKIREISSU | Vernissan Animaatioasema, Vantaa
KISSAN HYÖKKÄYS | Animaatioklubi Vilinä, Oulu
MUMMON DIGIASIAT | Elokuvaklubi Pikseli, Oulu
PALLOYLLÄRI LEIKKIPUISTOSSA | Heikkilänkankaan päiväkoti, Oulu
SAVIMÖYKKYJEN SALAINEN ELÄMÄ | Animaatioklubi Hurrikaani, Oulu
KULKUNEUVOJA KUTITTAA - PENTTI PUNKIN SYNTYMÄPÄIVÄT | Lasten elämysten elokuu, Oulu

OSKARI-KILPAILU 2023 - SARJA 2: TEKEMISEN ILOA

SUOSITUS: YLI 7-VUOTIAILLE
Kesto: 35 min

ERÄMAAN MATKAAJAT - VARASREISSU | Mix Studios, Hämeenlinna
KOULUSSA TAPAHTUU | Kaakkurin koulu, Oulu
JÄNNÄN ÄÄRELLÄ | Ylitornion peruskoulu, Ylitornio
YKÄ KÄY KÄSIKSI | Huttukylän koulu, Oulu
EKSYKSISSÄ | Cómico Films, Oulu
PÖLLÖMESTARIN ARVOITUS - KOLMAS SUKUPOLVI | Serkukset, Helsinki
LONG NIGHT | Kaakkurin koulu, Oulu
YKSINÄINEN SAMMAKKO | Pikku3, Oulu

OSKARI-KILPAILU 2023 - SARJA 3: KOHTI ÄÄRETÖNTÄ

SUOSITUS: YLI 12-VUOTIAILLE
Kesto: 38 min

KARITA JA KAVERI | Hakkarin koulu, Lempäälä
PORTAIKON ASUKKAAT | Elokuvaklubi Kipinä, Oulu
ÄLÄ MYÖHÄSTY | Elokuvan Mestarikurssi, Oulu
VAINOAJA | Elokuvaklubi Pikseli, Oulu
KIERRE | Elokuvaklubi Kolina
HÄKKILINTU | Vernissan Animaatioasema, Vantaa
VERIVELJET | Elokuvaklubi Kipinä, Oulu
PABLO - OLBAP | Elokuvaklubi Pikseli, Oulu