Massivedynamic.co
Historia
Oulun kansainvälinen lastenelokuvien festivaali perustettiin vuonna 1982 Oulun kaupungin silloisen elokuvasihteerin Pentti Kejosen ideasta. Festivaalin perustamisesta saakka toisena järjestäjänä toimi Oulun Elokuvakeskus ry.

Tapahtuman tavoitteena oli alusta lähtien tavoittaa juuri nimenomainen kohderyhmä lapset. Festivaali vakiinnutti nopeasti asemansa sekä kotimaassa että sai myös kansainvälistä tunnustusta alan ammattilaisilta.

Tähtipoika-palkinto myönnettiin ensimmäisen kerran festivaalin parhaalle lastenelokuvalle vuonna 1992.

Vuonna 2009 nimensä Oulun kansainväliseksi lasten- ja nuortenelokuvien festivaaliksi päivittänyt tapahtuma on säilyttänyt paikkansa, yleisöpohja on vankka. Myös uusia tuulia on seurattu jatkuvasti: suuri muutos kohdattiin, kun tapahtuman johtajana koko ajan toiminut Kejonen luopui postistaan 2006, ja hänen pitkäaikainen työtoverinsa Eszter Vuojala siirtyi festivaalin johtoon.

Eszter Vuojalan jäätyä eläkkeelle vuonna 2017 festivaalin taiteelliseksi johtajaksi nimitettiin Anna Asplund ja operatiiviseksi johtajaksi Mika Anttolainen.
Aiemmat voittajat
2020

Lastenelokuvien kilpailu: Isoisäni on avaruusolento (Moj dida je pao s Marsa), ohjaajat Marina Andree Škop ja Dražen Žarković.
ECFA: Pako rajan yli (Flukten over grensen), ohjaaja Johanne Helgeland.
Nuortenelokuvien kilpailu: I am free (Я свободен), ohjaaja Ilja Severov.
Kotimainen kilpailu: My dear mother, ohjaaja Paul-Anders Simma.
2019

Lastenelokuvien kilpailu: Rocca muuttaa maailman 
(Rocca verändert die Welt), ohjaaja Katja Benrath.
ECFA: Kaukana kotoa (Zu weit weg), ohjaaja Sarah Winkenstette.
Nuortenelokuvien kilpailu: Let me fall (Lof mér að falla), ohjaaja Baldvin Z.
Kotimainen kilpailu: Vedenneito, ohjaaja Petteri Saario.
2018

Lastenelokuvien kilpailu: Sankari Sue (Invisible Sue), ohjaaja Markus Dietrich.
ECFA: I am William (Jeg er William), ohjaaja Jonas Elmer.
Nuortenelokuvien kilpailu: Selviytyjät (Die Unsichtbaren), ohjaaja Claus Räfle
Kotimainen kilpailu: Supermarsu, ohjaaja Joona Tena.
2017

Lastenelokuvien kilpailu: Kielletyt kirjaimet 
(Storm: Letters van vuur), ohjaaja Dennis Bots.
ECFA: Korkeuksia kohti (Upp i det blå), ohjaaja Petter Lennstrand.
Nuortenelokuvien kilpailu: Pako Alpeilla (Amelie rennt), ohjaaja Tobias Wiemann.
Kotimainen kilpailu: Kukista ja mehiläisistä, ohjaaja JJ Vanhanen.
Linssilude 2017 - Luontoelokuvakilpailu: Peikkometsän ongelma, 
Metsokankaan koulun 3A- ja 3H-luokat, Oulu.
2016

Lastenelokuvien kilpailu: Tassu (Mancs), ohjaaja Robert-Adrian Pejo.
ECFA: Ekaluokkalainen (Villads fra Valby), ohjaaja Frederik Meldal Nørgaard.
Nuortenelokuvien kilpailu: Magnus, shakkinero (Magnus), ohjaaja Benjamin Ree.
Kotimainen kilpailu: Tyttö nimeltä Varpu, ohjaaja Selma Vilhunen.
Linssilude 2016 - Luontoelokuvakilpailu: Tullaan tutuiksi jeee!, 
Jäälin koulun 1C ja 3C, Oulu.

2015
Lastenelokuvien kilpailu: Pikkumafioso (De Boskampi's), ohjaaja Arne Toonen.
ECFA: Hyytävä seikkailu (Operasjon Arktis), ohjaaja Grethe Bøe-Waal.
Nuortenelokuvien kilpailu: Reilua peliä (Fair play), ohjaaja Andrea Sedlácková.
Kotimainen kilpailu: f I ruled, ohjaajat Jenni Kangasniemi ja Aino Suni.
Linssilude 2015 - Luontoelokuvakilpailu: Lemmikkiuutiset, 
Metsokankaan koulu 5 CD -luokat, Oulu.
2014
Lastenelokuvien kilpailu: Pelaa loppuun! 
(Kule kidz gråter ikke), ohjaaja Katarina Launing.
ECFA: Jollei jouluna ole lunta (Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa), 
ohjaaja Rasmus A. Sivertsen.
Nuortenelokuvien kilpailu: Balettipojat (Ballettguttene), ohjaaja Kenneth Elvebakk.
Kotimainen kilpailu: Fatima, ohjaaja Naima Mohamud.
Suomen elokuva- ja mediatyöntekijät SET ry:n lyhytelokuvapalkinto: 
Mainio herra Iloinen (Den förträfflige herr Glad), ohjaaja Kaisa Penttilä.
Linssilude 2014 - Luontoelokuvakilpailu: Jos metsään haluat mennä nyt, 
Luhalahden ympäristökoulun 0. - 2. luokka, Ikaalinen.
2013
Lastenelokuvien kilpailu: Kaduttaako? (Spijt!), ohjaaja Dave Schram.
ECFA: Kaduttaako? (Spijt!), ohjaaja Dave Schram.
Nuortenelokuvien kilpailu: Pako (Faro), ohjaaja Fredrik Edfeldt.
Kotimainen kilpailu: Hilton!, ohjaaja Virpi Suutari.
Pikku Karhu: Antonia Ringbom.
Linssilude 2013 - Luontoelokuvakilpailu:  Siili Simosen uskomaton elämä, 
Juho Kettunen, Elisa Kinnunen, Tero Ojala ja ohjaaja Aki Lintumäki.
2012
Kaleva: Niko 2 - Lentäjäveljekset, ohjaajat Kari Juusonen ja Jørgen Lerdam.
CIFEJ: Unelmien Arkadia (Arcadia), ohjaaja Olivia Silver.
ECFA: Tosirakkautta (Jørgen + Anne = sant), ohjaaja Anne Sewitsky.
Huomista Varten: Miss Farkku-Suomi, ohjaaja Matti Kinnunen.
Katso Minuun: Kohta 18, ohjaaja Maarit Lalli.
Pikku Karhu: Matti Kinnunen.
2011
Kaleva: Iris, ohjaaja Ulrika Bengts.
CIFEJ: Siepattu (Kidnappet), ohjaaja Vibeke Muasya.
ECFA: Karkuteillä (À pas de loup), ohjaaja Olivier Ringer.
Huomista Varten: Pilviin piirtäjä (Skyskraber), ohjaaja Rune Schjøtt.
Katso Minuun: Lumikko, ohjaaja Miia Tervo.
Pikku Karhu: Mikael Wahlforss.
2010
Kaleva: Krokotiilijengi iskee jälleen (Vorstadtkrokodile 2), ohjaaja Christian Ditter.
CIFEJ:  Superveljeni (Superbror), ohjaaja Birger Larsen.
Katso Minuun: Omaa luokkaansa, ohjaaja Iiris Härmä.
Pikku Karhu: Mari Rantasila.
2009
Kaleva: Kulmakunnan krokotiilit (Vorstadtkrokodile), ohjaaja Christian Ditter.
CIFEJ: Taikatuoli (Magiczne drzewo), ohjaaja Andrzej Maleszka.
Katso Minuun: Kielletty Hedelmä, ohjaaja Dome Karukoski.
Pikku Karhu: Niina Veittikoski.
2008
Kaleva: SOS - saariseikkailu (S.O.S Svartskjær), ohjaaja Arne Lindtner Næss.
CIFEJ: Taistelija (Fighter), ohjaaja Natasha Arthy.
Pikku Karhu: Outi Rousu.
2007
Tähtipoika: Sijainen (Vikaren), ohjaaja Ole Bornedal.
CIFEJ: Aavan meren tällä puolen (Kid Svensk), ohjaaja Nanna Huolman.
Pikku Karhu: Pentti Kejonen.
2006
Tähtipoika: Unelma - Martinin unelma (Drømmen), ohjaaja Niels Arden Oplev.
CIFEJ: Unelma - Martinin unelma (Drømmen), ohjaaja Niels Arden Oplev.
Pikku Karhu: Raimo O. Niemi.
2005
Tähtipoika: Mickybo ja minä (Mickybo and me), ohjaaja Terry Loane.
CIFEJ: Mickybo ja minä (Mickybo and me), ohjaaja Terry Loane.
Pikku Karhu: Koulukino.
2004
Tähtipoika: Lähtölaskenta (Tæl til 100), ohjaaja Linda Krogsoe Holmberg.
CIFEJ: Ei aleta poikia (Ikke naken), ohjaaja Torun Lian.
Pikku Karhu: Liisa Helminen.
2003
Tähtipoika: Mayn suojelusenkeli (An angel for May), ohjaaja Harley Cokliss.
CIFEJ: Hop, ohjaaja Dominique Standaert.
2002
Tähtipoika: Kiipeä, Ida! | Kiipeilijätyttö (Klatretøsen), ohjaaja Hans Fabian Wullenweber.
CIFEJ: Verivala (Glasskår), ohjaaja Lars Berg.
2001
Tähtipoika: Siskon lapset (Min søsters børn), ohjaaja Tomas Villum Jensen.
CIFEJ: Siskon lapset (Min søsters børn), ohjaaja Tomas Villum Jensen.
2000
Tähtipoika: Tsatsiki, mutsi ja poliisi (Tsatsiki, morsan och polisen), ohjaaja Ella Lemhagen.
CIFEJ: Paras kesä (Den bästa sommaren), ohjaaja Ulf Malmros.
1999
Tähtipoika: Hopeasusi (Silver wolf), ohjaaja Peter Svatek.
CIFEJ: Kirikou ja paha noita (Kirikou et la sorcière), ohjaaja Michel Ocelot.
1998
Tähtipoika: Lasinpuhaltajan lapset (Glasblåsarns barn), ohjaaja Anders Grönros.
CIFEJ: Lasinpuhaltajan lapset (Glasblåsarns barn), ohjaaja Anders Grönros.
1997
Tähtipoika: Matilda ja lasten kapina (Matilda), ohjaaja Danny DeVito.
CIFEJ: Taivaan lapset (Bacheha-ye aseman), ohjaaja Majid Majidi.
1996
Tähtipoika: Loch Nessin salaisuus (Loch Ness), ohjaaja John Henderson.
CIFEJ: Kauan eläköön kuningatar (Lang leve de koningin), ohjaaja Esme Lammers.
1995
Tähtipoika: Sara tulee (Sarahsarà), ohjaaja Renzo Martinelli.
CIFEJ: Henry ja Verlin (Henry & Verlin), ohjaaja Gary Ledbetter.
1994
Tähtipoika: Lisen ja Lotten salaisuus (Charlie & Louise - Das doppelte Lottchen), 
ohjaaja Joseph Vilsmaier.
1993
Tähtipoika: Ratsu mereltä (Into the west), ohjaaja Mike Newell.
1992
Tähtipoika: Touhulat (Krummerne), ohjaaja Sven Methling.